Декарбонізація сектора опалення: теплові насоси як важливий елемент енерготранзиції
Декарбонізація всіх галузей енергетики, промисловості та комунального господарства є ключовим елементом стратегії енергетичного переходу. Наприклад, ще у травні 2021 року уряд Німеччини переглянув цілі щодо скорочення CO2 до 2030 року для всіх секторів у рамках поправки до Закону про захист клімату. Загалом до 2030 року викиди CO2 мають скоротитись на 65% порівняно з рівнем 1990 року. До 2045 року Німеччина планує досягти кліматичної нейтральності. Для сектора обслуговування будівель нова ціль скорочення викидів до 2030 року становить 44% порівняно з викидами 2020 року, тобто скорочення становитиме приблизно 53 мільйони метричних тонн CO2.
На тлі цих амбітних цілей щодо захисту клімату мають бути застосовані всі доступні варіанти скорочення викидів й в секторі опалення. По суті, це чотири стовпи:
- Прискорення модернізації системи теплопостачання;
- Інтеграція відновлюваних джерел енергії;
- Відмова від викопних джерел енергії (дефоссилізація);
- Підвищення темпів теплової модернізації оболонок будівель.
Розширення застосування теплових насосів є ключовим стовпом енерготранзиції в опаленні. Урядова коаліція Німеччини планує до 2030 року збільшити кількість теплових насосів до 6 мільйонів систем. Зараз у Німеччині встановлено близько 1,1 мільйона теплових насосів. За даними Федеральної асоціації енергетичної та водної промисловості (BDEW), в першій половині 2022 року відновлювані джерела енергії покривали близько 49% валового внутрішнього споживання електроенергії. Щоб досягти цілей захисту клімату та стати незалежними від імпорту викопної енергії, частка ВДЕ у валовому споживанні електроенергії Німеччиною має зрости щонайменше до 80% до 2030 року.
Теплові насоси відіграють важливу роль у захисті клімату в будівельному секторі, оскільки вони використовують відновлювані джерела енергії для виробництва тепла. Теплові насоси «повітря-вода» та «розсіл-вода» забирають тепло з навколишнього середовища через контур холодоагенту чи то з повітря, чи з ґрунтової води чи землі. Теплові насоси типу «повітря-повітря» використовують вентилятори для всмоктування повітря з навколишнього середовища і через теплообмінник передають теплову енергію в систему опалення будівлі.
У новобудовах тепловий насос вже багато років є лідером ринку. Тим часом виробники також пропонують технічні рішення для існуючих будівель. Так звані високотемпературні теплові насоси підвищують температуру навколишніх джерел тепла до рівня, достатнього для звичайних радіаторів. У той час як звичайні системи працюють із температурою подачі близько 50 градусів Цельсія, високотемпературні системи досягають значень 70 градусів Цельсія. Німеччина наразі субсидує встановлення теплових насосів, як для старих, так і для нових будівель, у розмірі 35% прийнятних витрат. Можливі навіть 45% субсидії – якщо стару систему опалення вирішили замінити на тепловий насос.
Незважаючи на зростаючу важливість технологій теплових насосів у майбутньому, для успіху переходу на опалення надзвичайно важливо використовувати всі наявні технічні рішення. Це, зокрема, гібридні рішення, які поєднують тепловий насос з іншим теплогенератором, воднево-сумісні системи опалення, а також житлову вентиляцію з рекуперацією тепла, опалення на дровах і сонячну теплову енергію.
З 13 по 17 березня 2023 року у Франкфурті відбудеться ISH – провідна світова виставка HVAC + Water – яка надасть інформацію про новітні технічні інновації щодо теплових насосів, а також про всі рішення в області технологій опалення для досягнення кліматичних цілей у будівельному секторі.
Запрошуємо відвідати цей форум!
Джередо: Messe Frankfurt Exhibition GmbH
- Принципи планів економічного відновлення УкраїниСім принципів планів відновлення України визначено в документі від НГО, який був підтриманий експертами аналітичного центру DiXi Group в рамках проекту «Підтримка декарбонізації української економіки через розробку нових моделей фінансування через використання боргові зобов’язання».Повна версія новини
- День народження кондиціонера!Цікаво, що в історії слово "кондиціонер" було використано на 100 років раніше одержання патенту на його виробництво. А саме в 1815 році француз Жанн Шабаннем запатентував метод "кондиціонування повітря...Повна версія новини